Kościół Mariacki, czyli kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jedną z najpiękniejszych świątyni w Krakowie, oczywiście zaraz po Katedrze Wawelskiej. Powstawał on w wieku XIV i XV i jest utrzymany w stylu gotyckim. Warto zaznaczyć to, że pierwszy murowany kościół w stylu romańskim został zniszczony w XIII w. podczas najazdu Tatarów. W wieku XIV dzięki fundacji Mikołaja Wyrzynka wybudowano współczesne prezbiterium. Następnie u schyłku XIV stulecia mistrz Mikołaj Werner obniżył mury naw bocznych, zaś w magistralnych wprowadził duże otwory okienne, aby lepiej oświetlić świątynię. Niestety w roku 1442 lub 1443 miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego runęło sklepienie kościoła. Następnie w wieku XV wzniesiono kaplice boczne, które były głównie dziełem mistrza Franciszka Wiechonia z Kleparza. W tym czasie też podwyższono wieżę północną, a cieśla Matias Heringkan pokrył ją hełmem, na którym w 1666 umieszczono złoconą koronę.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w wieku XV Kościół Mariacki wzbogacił się o jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce, mianowicie o Ołtarz Główny wykonany przez Wita Stwosza. Powstawał przez 12 lat (1477-1489). Należy od do najcenniejszych drewnianych ołtarzy wykonanych w stylu gotyckim. Otóż, jego konstrukcja jest zrobiona w drewnie dębowym, zaś postacie na nim ukazane w drewnie lipowym. Trzeba zaznaczyć to, iż tworzy go 200 figur, a niektóre z nich mierzą nawet 3 m wysokości i wyglądają jak żywe. Należy powiedzieć, że ilustruje sceny życia Najświętszej Maryi Panny, np. zaśnięcie i wniebowzięcie Matki Bożej. Nie zapominamy także o tym, iż szczęśliwie przetrwał on obie wojny, chociaż w roku 1940 został rozebrany przez Niemców i wywieziony do III Rzeszy, ale 30 kwietnia 1946 powrócił do Krakowa, gdzie jest jego miejsce.
Poza tym, z Kościołem Mariackim są także związane ciekawe legendy. Otóż, jedna z nich mówi o dwóch wieżach kościelnych. Wedle podania do ich budowy zatrudniono dwóch braci. Starszy miał wnieść południową, zaś młodszy północną. Po pewnym czasie wieża starszego z braci była wyższa, więc zawistny brat go zamordował. Następnie dokończył budowę wieży północnej, a południową nakrył kopułą. Jednakże mordercę zaczęły dręczyć wyrzuty sumienia, a więc w dniu poświecenia kościoła wyszedł na wieżę, przyznał się do winy, trzymając w ręce nóż, którym zabił brata i rzucił się z niej. Następnie krakowscy mieszczenie powiesili nóż w bramie Sukiennic, gdzie można go podziwiać do dziś. Nie mniej znane są też legendy o strażniku wieży mariackiej czy o hejnale mariackim.
Musimy również wspomnieć o tym, iż turyści przybywają do Kościoła Mariackiego nie tylko po to, by podziwiać jego konstrukcję oraz dzieła znajdujące się w jego wnętrzu, ale także w celu modlitwy, dlatego poniżej podajemy harmonogram mszy świętych.
Msze św. w niedziele i święta przy ołtarzu Wita Stwosza: 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.15, 12.00, 13.00, 18.30.
Msze św. w dni powszednie przy Ołtarzach bocznych lub w kaplicach: 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 18.30.