Najciekawsze miejsca w okolicach Krakowa

W okolicach Krakowa nie brakuje pięknych miejsc, do którym można się udać na wycieczkę lub weekend.  Z pewnością, jednym z takich zakątków jest Kopalnia soli w Wieliczce, która jest niewątpliwie największą atrakcją tegoż miasta. Otóż, trasa turystyczna składa się z licznych komór, kapliczek, które posiadają ciekawą historię. Ponadto, zwiedzający mogą podziwiać podziemne jeziora, pochylnie, szyby, a także pozostałości narzędzi do wydobywania soli. Z pewnością, duże wrażenie na zwiedzających robi Kaplica św. Kingi. Nie zapominamy także o tym, iż w kopalni znajduje się Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy, w którym możemy poprawić stan naszego zdrowia. Oczywiście, warto tam zabrać dzieci, gdyż pobyt w kopalni będzie miał wspaniały wpływ na ich samopoczucie. Oprócz tego, niezapomnianych wspomnień może nam także dostarczyć sylwester w kopalni.

Natomiast podczas upalnego lata warto się udać także na wypoczynek do Kryspinowa. Trzeba zaznaczyć to, iż tamtejszy zalew wodny jest tylko oddalony od Krakowa o12 km. Przede wszystkim, jest to strzeżone kąpielisko, które jest bardzo bezpieczne. Nie ulega wątpliwości to, że na miejscu mamy zagwarantowane piaszczyste plaże, istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Poza tym, obok zalewu zlokalizowany jest plac zabaw, a także boisko do koszykówki i siatkówki plażowej. Ogromną zaletą kąpieliska jest czysta woda, w związku z czym cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Z pewnością, jest to idealny zakątek na wypoczynek, także z dziećmi, podczas wakacji.

Ponadto, idealnym miejscem na wycieczkę jest Ojcowski Park Narodowy, który stanowi część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej wraz z przylegającymi częściami wierzchowiny jurajskiej. A, co ciekawe, symbolem parku jest nietoperz (nocek orzęsiony). Na miejscu możemy m.in. zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w II poł. XIV wieku. Według tradycji nazwa warowni – Ociec, została nadana przez samego króla. Niestety, do czasów współczesnych zachowała się tylko brama wjazdowa, ośmioboczna wieża i mury obwodowe. Kolejną atrakcją turystyczną w Ojcowie jest choćby Maczuga Herkulesa, stworzona z twardych wapieni skalistych. Wielką frajdą nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, będzie zwiedzanie jaskiń, np. Łokietka, Ciemnej, Zbójeckiej. Nie zapominamy także o Pustelni błogosławionej Salomei na Grodzisku czy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera.

W ostatnim czasie wielu turystów udaje się również do Tyńca, który znany jest przede wszystkim z klasztoru benedyktynów, powstałego w 1044 roku. Jako ciekawostkę można podać, iż nazwa Tyniec pochodzi od słowa tyn znaczącego ‘ogrodzenie, obwarowanie’. Poza tym, w tej miejscowości funkcjonuje tramwaj wodny, a przejażdżka nim sprawia wiele radości w szczególności najmłodszym. Oprócz tego, wyjątkowym miejscem w pobliżu Krakowa są Wadowice, rodzinna miejscowość Jana Pawła II. W mieście możemy zwiedzić Muzeum Papieskie czy skosztować słynnych kremówek. Z pewnością, wielu wrażeń może dostarczyć też wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie , czeka na nas  klasztor bernardynów oraz misteria Męki Pańskiej lub wycieczka do Lanckorony, w której znajdują się ruiny zamku, rynek i malownicze pensjonaty.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 19970 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/najciekawsze-miejsca-w-okolicach-krakowa/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-includes/functions.php(3778): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-inc in /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435