Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/oav.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kraków w jeden dzień |

Zwiedzanie stolicy Małopolski w jeden dzień

Kraków to przepiękne miasto, które tak naprawdę jest trudno zwiedzić w tydzień, a co dopiero w jeden dzień. Ale nie jest to niemożliwe, wystarczy starannie przemyśleć trasę turystyczną, wybrać miejsca, które najbardziej nas interesują, a jeżeli jest taka konieczność, to trzeba znacznie wcześniej zarezerwować bilety, np. do Muzeum Rynku Podziemnego. Oczywiście, podczas wycieczki po Grodzie Kraka najlepiej jest skorzystać z usług przewodnika, który nam przybliży historię miasta. Poza tym, gdy chcemy zwiedzić więcej zabytków, zawsze możemy wynająć meleks, ale nie to samo co piesza wędrówka.

Z pewnością, tras turystycznych po Krakowie, jest mnóstwo, ale poniżej podamy te, które są najpiękniejsze i cieszą się największym zainteresowaniem:

  • Droga Królewska– jest to ciekawa trasa, zajmująca przeciętnie około 4-5 godz. Otóż, rozpoczyna się od Bramy Floriańskiej i Barbakanu i wiedzie w stronę Rynku Głównego, na którym w pierwszej kolejności zwiedzamy Kościół Mariacki wraz z ołtarzem Wita Stwosza, kolejno zwiedzamy Sukiennice, podziwiamy pomnik Adama Mickiewicza, mijamy kościół św. Wojciecha, zwiedzamy kościół i klasztor Franciszkanów, widzimy Ratusz. Następnie udajemy się w stronę ulicy Grodzkiej, mijamy kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Andrzeja. Zmierzamy w stronę ul. Kanonicznej, przybywamy na dziedziniec Zamku Królewskiego, zwiedzamy komnaty królewskie, a także katedrę (kościół, dzwon Zygmunta, groby królewskie).
  • Kazimierz dzielnica żydowska – trasa zajmuje przeciętnie 4-5 godz. Rozpoczyna się od ul. Józefa, kierujemy się w stronę Placu Nowego, a następnie zwiedzamy Synagogę Tempel. Mijamy Synagogę Kupa, Synagogę Izaaka i zwiedzamy Synagogę Wysoką oraz Starą Synagogę. Idziemy w stronę ul. Szerokiej, podziwiamy Synagogę Wolfa Poppera, a także dom rodzinny Heleny Rubinstein.  Następnie zwiedzamy Synagogę Remuh wraz z Cmentarzem Remuh. Końcowym punktem wycieczki jest Nowy Cmentarz Żydowski.
  • Trasa Uniwersytecka – trasa bardzo krótka, zajmuje około 2 godz. Wędrówkę po Krakowie rozpoczynamy od kościoła św. Anny, następnym punktem wycieczki jest Collegium Maius, kolejnym Collegium Minus, Collegium Novum. Później zmierzamy w stronę pomnika Mikołaja Kopernika, przechodzimy przez Plany i ostatnim punktem wycieczki jest Kościół Dominikanów.
  • Szlakiem św. Stanisława – zwiedzanie rozpoczynamy od bazyliki archikatedralnej śś Wacława i Stanisława (katedra na Wawelu). Kolejnym punktem na trasie jest kościół św. Barnaby ze Sieny. Następnie docieramy na Skałkę, gdzie mieści się kościół śś Michała Archanioła i Stanisława. Kolejno zwiedzamy kościół śś Małgorzaty i Magdaleny. Później przechodzimy na plac Wolnica.

Poniżej podajemy kilka nowych tras turystycznych po Krakowie, które na pewno zachwycą wszystkich turystów przybywających do tego miasta:

  • Zielony Kraków – na tracie wycieczki nie może tu zabraknąć Ogrodu Botanicznego, Wawelu, parku Decjusza, Ogrodu Doświadczeń, Plantów czy parku Strzeleckich,
  • Kraków kupiecki – wśród najważniejszych punktów programu wycieczki muszą się znaleźć Sukiennice, Pałac Krzysztofory, kamienica Hipolitów i znane plac targowe,
  • Szlakiem artystów krakowskich,
  • Krakowskie postaci (śladami Jana Pawła II, słynnych krakowian oraz postaci literackich i smoka wawelskiego),
  • Krakowski socrealizm (Centrum Administracyjne, osiedla, klasztor cystersów, Łaźnia Nowa).